Polska Alternatywnie #31

No w końcu! Wkraczamy w ciepły i wakacyjny okres w roku, co również oznacza festiwale, koncerty plenerowe i dużo nowej muzyki! Przygotowaliśmy dla Was cztery numery, które w różny sposób oddają ten letni klimat. Będzie wzruszająco, czasem nieco smutno, rockowo i tanecznie! 

Zapraszamy do śledzenia naszej Polski Alternatywnie 🍿 

Piotr Odoszewski – z obu stron

Piotrek to cholernie zdolna bestia – na tym w sumie można byłoby skończyć, bo każde następne zdanie będzie chwaleniem tego młodego wokalisty. Energetyczny, indiepopowy numer z ultra przyjemnymi brzmieniami i refrenem, który mógłby być hymnem jakiegoś letniego festiwalu. Jeżeli miałbym w jednym zdaniu opisać ten kawałek to jest combo wynikające z połączenia Tame Impala’i, Florence + The Machine, z bardzo intymnym tekstem – czy muszę Was jeszcze bardziej przekonywać? Warto śledzić tego chłopaka, bo za chwile będzie na samym szczycie. Czekam na kolejne single Piotrka, z zapętlonym refrenem „z obu stron”

Ptakova – time

Ptakova powraca po długiej przerwie z prawdziwym wyciskaczem łez. Utwór (już po zapowiedział w social mediach) skojarzył mi się z klimatem Michaela Kiwanuki, przede wszystkim tym chłodnym klimatem i nagromadzonymi emocjami, ale także niewielką ilością użytych  instrumentów. No co tu dużo mówić, jest pięknie, wzruszająco, a czasem nawet rozrywająco. 

Trzeba też pogratulować artystce objęcia sterów w produkcji, ponieważ nie każdy wokalista ma na tyle duże doświadczenie, żeby pełnić kolejną role przy swojej muzyce, nie mówiąc już o tym, że trzeba mieć po prostu odpowiednio duże umiejętności żeby coś dobrze wyprodukować.

Czekamy na więcej od ptakovej, bo sądząc po „Time’ – szykuje się na prawdę piękna płyta!

Jacko Brango – Rozumy

To jest właśnie ten rockowy numer o którym pisałem wcześniej – debiutancki, solowy numer Jacka Brango, czyli Szymona Paduszyńskiego, którego możecie znać z zespołu Krzyśka Zalewskiego czy zespołu Jamal. Jako fan tzw. gitarowych brzmień bardzo doceniam to, że mimo wielu lat „kryzysu” muzyki rockowej, numery takie jak „Rozumy” lecą w znaczących radiostacjach, a nawet w telewizjach śniadaniowych! Co do samego utworu: jest to festiwalowy i skaczący rock – tak bym go opisał. Jestem przekonany, że sprawdziłby się jako hymn Męskiego Grania, bo (jeżeli kogoś jeszcze nie przekonałem) to jest dokładnie ta energia! Brzmienie gitar i basu soczyste i przesterowane, bębny rozkręcają się z każdą zwrotką no i finał – to już jest totalny sztos! Proszę posłuchać i poskakać do „Rozumów”.

izdeb – Lepiej Ci na zdjęciach 

Mam kilka specyficznych sposobów na uważne przesłuchiwanie nowych płyt, czy singli i jednym z nich są wieczorne podróże komunikacją miejską, i najnowszy singiel Pawła Izdebskiego vel izdeba – „Lepiej Ci na zdjęciach” idealnie wpisał się w ten klimat. Nie ukrywam, że trochę spodziewałem się, że kiedy Paweł Izdebski wróci z jakimś singlem, będzie to utwór emocjonalny, melancholijny i wzruszający i bardzo się cieszę że tak się stało. Śledzę twórczość Pawła od na prawdę dawna i ten numer, z ręką na sercu jest totalną topką. Tekst, który może rezonować w każdym, połączenie gitary akustycznej z delikatnymi syntezatorami i pianinem to bardzo wzruszająca mieszanka. Mam nadzieje, że izdeb nie zatrzyma się, i za jakiś czas zaprezentuje kolejny singiel – bo „Lepiej Ci na zdjęciach” rozbudziło (na pewno nie tylko u mnie) ten taki przyjemny lekki smutek, który towarzyszy nam w letnie wieczory. To piękny utwór Pawle!

Słuchaj Polski Alternatywnie na Spotify! 💚

Obczaj single, które dodaliśmy do Polski Alternatywnie miesiąc temu! 🍿