Polska Alternatywnie #30

W kwietniowej aktualizacji naszej Playlisty Polska Alternatywnie wybraliśmy cztery kawałki, każdy trochę z innej muzycznej planety! Mamy nadzieję, że umilą Wam najbliższe tygodnie!

Michał Wrzos – Flauta

Wrzos wrócił i zapodał nam tanecznego bangera! „Flauta” to kawałek, który aż pachnie letnią nocą w mieście i poimprezowym szwendaniem się po ulicach. Wykorzystując metaforę „wyruszenia w miasto”, Michał przypomina jak niegdyś tętniące życiem miejsca w lockdownie stały się ciche i puste, a ludzie którzy wcześniej znani byli z beztroskich zachowań – stali się pełni strachu i poczucia obcości. Na całe szczęście pandemiczne czasy minęły i znów możemy się cieszyć festiwalami oraz klubami.

Warto zwrócić uwagę na brzmienia, gdyż jak się okazuje połączenie elektronicznego, synthowego bridge’a z vintagowymi gitarami bardzo dobrze działa i przyjemnie zaskakuje słuchacza! Odpalcie teledysk na YouTube, który tylko podkreśla nocny vibe tego singla!

Wishlake – Gdybym Spotkał Ciebie

Z racji na ogrom artystów na polskiej scenie, którzy ostatnich kilku latach przebili się do świadomości słuchaczy Wishlake lekko wypadł z moich playlist i składanek, lecz tym numerem bardzo dobitnie o sobie przypomniał. Po pierwsze, ta produkcja! Wsłuchajcie się w te wszystkie warstwy elektroniki – cudo. Bardzo się cieszę, bo od dłuższego czasu utwory czysto elektroniczne w tym klimacie zaliczają lekki dołek popularności i często artyści decydują się wypuścić takie numery jako np. remixy czy re-worki. Po drugie, wokal i jego brzmienie (szczególnie w refrenie) to poezja. Serio nie mogę przestać nucić wersu „w innym sadzie, w innym lesie”.

Nic tylko czekać na kolejne single, gdyż jak możecie zauważyć najnowszy singiel Wishlake’a zdecydowanie nie zawiódł! 

Administratorr Electro – Dynie

Przyznam szczerze, że jestem z tego typu słuchaczy którzy najpierw przykuwają do warstwy muzycznej i tym razem również tak było. Kiedy wpadłem na „Dynie” podczas przeczesywania jednego z popularnych serwisów streamingowych od razu pomyślałem, że przez przypadek odpaliłem jakiś nowy kawałek Depeche Mode. Nie przesadzam, te akordy jak i przede wszystkim brzmienia idealnie wpasowałyby się na płytę brytyjskich legend muzyki elektronicznej! Tak jak pisałem wcześniej, za pierwszym odsłuchaniem tekst i opowiadana historia jakoś mi umknęły, jednak gdy tylko wróciłem to szczerze zakochałem się w tej istnie sennej i absurdalnej wizji, a najlepsze jest to że trafiłem w dziesiątke, gdyż jak sam Administratorr pisze: 

„ (…) zrządzeniem losu trafiłem do pięknego zamku w Krumlov i wybrałem się na nocne jego zwiedzanie. Samo miejsce było przepiękne i tajemnicze, a słuchanie czeskiego przewodnika dodatkowo pobudzało moją wyobraźnię. To wszystko sprawiło, że tej nocy miałem piękny i absurdalny sen rodem z filmów Tima Burtona, który był jakaś absurdalną wariacją bajki o Kopciuszku. Oczywiście wszystko działo się po czesku. Następnego dnia poszedłem na poranny spacer, ponownie trafiłem na zamek i zasiadłem gdzieś w parku na pięknej ławeczce pod majestatycznym drzewem. Mając w głowie sen dnia poprzedniego (w którym zamieniłem się finalnie w dynię, gdyż nie zdążyłem wybiec z balu przed północą) postanowiłem uwiecznić ten motyw. Wyciągnąłem telefon i napisałem kilka wersów tekstu. Jak się później okazało był to refren utworu Dynie ”

No bomba! Szczerze zachęcam do obczajenia „Dynii”

Konstelacje – Letni

Konstelacje śledzę już od jakiegoś czasu i cieszę się bardzo że na polskiej rockowej scenie jest zespół, który nie boi się eksperymentowania z eletronicznymi bębnami czy ambientowymi brzmieniami, które bardzo odświeżają i unowocześniają klasyczny rockowy pazur! Z perspektywy gitarzysty bardzo jaram się brzmieniami użytymi (szczególnie w zwrotkach), które tylko pokazują że rock nie musi oznaczać tylko mocnego przesteru i przysłowiowe „pilnowania” na rozkręconym wzmacniaczu.

Dodatkowo wsłuchajcie w proste, ale jakże klimatyczne harmonię wokalu czy chórki – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Mam nadzieję, że nowa fala tzw. muzyki gitarowej w Polsce pójdzie właśnie w tę stronę! ‚nic tylko śledzić Konstelacje i trzymać za nich kciuki!

Posłuchaj Polski Alternatywnie na Spotify! 💚

Przeczytaj o numerach, które dodaliśmy miesiąc temu, znajdziesz tam kilka perełek !