Polska Alternatywnie #28

Wracamy do Was z kolejną porcją najświeższej polskiej muzyki alternatywnej! Niech te utwory ogrzeją Was w (miejmy nadzieje!) ostatnie zimne tygodnie i osłodzą czekanie na wiosnę – jak zawsze: życzymy Wam miłego słuchania 🍿

Kuba dąbrowski – nie wiem co robić

Piosenka „Nie wiem co robić” Kuby Dąbrowskiego to utwór pełen emocji i refleksji. Ta melodyjna kompozycja początkowo zaskakuje skocznością, jednak to tylko pozory – w piosence kryje się sugestywny tekst o rozstaniu, który wprowadza nas w melancholijny nastrój. 

Wokal Kuby Dąbrowskiego jest pełen emocji, co dodaje piosence szczególnego uroku. Wokalista potrafi w bardzo przekonujący sposób oddać uczucia, które towarzyszą mu w trudnych momentach. 

W połączeniu z piękną melodyką i aranżacją, „Nie wiem co robić” staje się niezwykle poruszającą piosenką. 

Na pochwałę zasługuje rownież pomysłowy teledysk. Zgodnie z tym co podaje nam YouTube, jest to fragment kreskówki „Hart Transplantatie” Rolanda Raaijmakersa, który groteskowo, ale bardzo trafnie uzupełnia muzyczną propozycję Kuby Dąbrowskiego. To wszystko sprawia, że piosenka z pewnością zostanie zapamiętana przez wielu słuchaczy!

Nago – morze

Młody zespół Nago proponuje nam utwór pod tytułem „Morze”. Od pierwszych (pięknych!) dźwięków piosenki słychać, że mamy do czynienia z, nostalgicznym, lekko amerykańskim klimatem, w którym wybrzmiewają elementy indie rocka i indie popu. 

Barwa, oraz emocje wokalu (Martyna Baranowska) idealnie współgra z klasycznym, aczkolwiek bardzo przyjemnym gitarowym brzmieniem i nienarzucającą się aranżacją, nadaje zespołowi charakteru, którego zdecydowanie brakuje obecnie na polskiej scenie muzycznej. 

Naszym zdaniem formacja Nago z pewnością stworzyła kawałek, który zainteresuje wielu słuchaczy i który jednocześnie pokazuje, że zespół ma duży potencjał. Zachęcamy do śledzenia ich poczynań!

Zagi – insomnia 

„Insomnia” to kolejna propozycja od Zagi. Tym razem, po elektronicznym i tanecznym „huhu”, numer wprowadza słuchaczy w melancholię. Jest to jeden z najbardziej refleksyjnych i wzruszających utworów spośród tych, którymi artystka podzieliła się w ostatnim czasie. 

„Insomnie napisałam po tym jak w jeden z najszczęśliwszych dni w moim życiu dowiedziałam się o jednym z najsmutniejszych zdarzeń. Miałam kumpla, z którym pracowaliśmy razem w wytwórni, który dużo mnie nauczył o rynku muzycznym i który odegrał dużą rolę w moim muzycznym życiu. 

Wydaje mi się, że dopóki ktoś o nas myśli i pamięta to nie znikamy z tego świata całkowicie, dlatego postanowiłam tą piosenkę wypuścić, by dać znak, że pamiętam. To piosenka dla wszystkich, którzy kiedyś kogoś stracili i nie zdążyli się pożegnać. Dedykuję ją mojemu serdecznemu koledze Damianowi Ekmanowi.” – mówi Zagi.

Utwór współprodukował (oraz zajął się miksem i masteringiem) Michał Wrzosiński z którym Zagi współpracowała już wielokrotnie, m.in. przy ostatnim albumie „Prześwit” czy singlu „na haju w maj”.

lessman feat. GONO – Karma 

Tworzący pod pseudonimem lessman Błażej Sudnikowicz, to gitarzysta, kompozytor, autor tekstów i producent, oraz wykładowca gitary na w Akademii Muzycznej w Katowicach. lessman rozpoczął współpracę z wokalistami z różnych gatunków muzycznych – do swojego debiutanckiego singla „to nie jestem ja” zaprosił Natalię Grosiak znaną z Mikromusic.

Jego najnowszy singiel „KARMA” powstał we współpracy z GONO. W tym singlu możemy dosłuchać się brzmień kojarzących się z artystami takimi jak Billie Eillish (delikatne lofi zwrotki z szeptanym wokalem) czy moja ukochana ODESZA, szczególnie w elektronicznym refrenie i podczas finału utworu – wspaniałe połączenie.

„KARMA to opowieść o relacji, od której nie ma ucieczki. Jest to historia ludzi skazanych na spotkanie i jednocześnie kompletnie niezdolnych do jego przeżycia. Tytułowa karma to powracająca osoba, emocja, coś czego nieustannie pragniemy, ale również gorzkie rozczarowanie i doświadczenie, którego niekoniecznie szukaliśmy. Chociaż obie strony opadają już z sił, to i tak idą na kolejną bitwę. Dla mnie to wojna z rodzaju tych, w której wszyscy przegrali.”

Niesamowity numer o wielu twarzach, który od premiery bardzo często gości w nich słuchawkach!

Polskę Alternatywnie znajdziesz na Spotify oraz YouTube!

Poczytaj o kawałkach które dodaliśmy w zeszłym miesiącu 👇