Polska Alternatywnie #27

Po dłuższej niż zazwyczaj przerwie wracamy do Was z kolejną edycją playlisty Polska Alternatywnie! Posłuchajcie numerów, którymi zaczęliśmy rok 2023 – przy okazji, chcieliśmy złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia! Zdrowia, szczęścia, ilości i żebyście nieustannie wspierali polskich, alternatywnych artystów!

Miłego słuchania 🙂

Zagi – huhu

Po singlach „oko za oko” oraz „na haju w maj” Zagi wraca do swoich słuchaczy z kolejnym mocno elektronicznym singlem – ty razem jeszcze bardziej tanecznym!

„Huhu” to jak dla mnie energetyczna bomba, przy której ciężko jest stać w miejscu. Syntezatory wraz z elektronicznym basem genialnie napędzają ten numer, a pojawiająca się w refrenie okno przesterowana gitara dodaje piosence rockowego klimatu.

Z tego co udało nam się dowiedzieć (hihi) ten numer to zapowiedź nowego krążka od Zagi, także zacieramy rączki i wyczekujemy (najlepiej śpiewając refren „huhu”)

Melancholy Hill – Dotyk Wystarczy

Melancholy Hill wracają z baaaardzo ciekawym numerem. Singiel „Dotyk Wystarczy” powstał we współpracy z uznanym producentem Jurkiem Zagórskim, który współpracował z takimi artystami jak Natalia Przybysz czy Krzysztof Zalewski. Myśle, że bardzo dobrze że tak się stało bo chłopaki stworzyli piękną mieszankę synthów i gitar, która przywodzi na myśl Cockteau Twins czy My Bloody Valentine – i ja jako wielki fan takich brzmień to bardzo szanuje!

Jak mówi Michał Oleszczyk, czyli wokalista zespołu – “Dotyk Wystarczy to utwór o miłości, a właściwie jej braku – luce, która zostaje po obecności drugiego człowieka, przenikanie się wspomnienia dobrych chwil i tęsknoty za tym, co było”. Po przesłuchaniu tego numeruje czuje pustkę i zaraz odpalę go sobie kolejny raz!

Lor – Trafalgar Square

Od pierwszych dźwięków tego numeru wiedziałem, że dziewczyny z zespołu Lor znowu trafiły w mój gust! Ich najnowszy singiel, „Trafalgar Square” to dla mnie jeden z najlepszych folkpopowych numerów od bardzo długiego czasu, a kiedy zagłębimy się w tekst i poznamy historie jego powstania, utwór zaczyna rezonować w nas jeszcze mocniej. 

„Dorastanie wiąże się z nieustającymi zmianami – znajomych miejsc czy ludzi, z którymi przebywamy. Trafalgar Square łączy obie te zmiany i opowiada o tym, jak zdarza nam się wracać do różnych relacji z przeszłości, mimo że obecnie mogą nie być już aktualne. „

Wracanie do pewnych sytuacji czy osób, które spotkaliśmy na naszej drodze potrafi być bolesne, ale jest bardzo potrzebne by móc przepracować rany, które nie zostały do końca uleczone. Piękny numer o uczuciu znanym chyba wszystkim.

maciuś widło – wydma

Powitajmy na playliście reperezentanta  polskiego altrapu, czyli maciusia widło. Pod koniec poprzedniego roku okazała się jego płyta pt. „wydma EP” i właśnie tytułowa „wydma” wylądowała na Polsce Alternatywnie.

Klimat tego numeru to zadymiony klub, w którym ludzie delikatnie bujają się w półmroku do wolnych i chillowych beatów. Bardzo podoba mi się fakt, że raperzy coraz chętniej sięgają do „żywych” instrumentów, i najlepszym dowodem na to jak to dobrze się łączy niech będzie solówka na gitarze w tym numerze! Dodajmy do tego bardzo przyjemną barwę wokalu, wpadający w ucho refren i mamy utwór którego nie powstydziliby się najwięksi przedstawiciele tego gatunku! 

Polskę Alternatywną znajdziesz na Spotify 👇

oraz na YouTube! 👇

Poczytaj o numerach dodanych wcześniej 👇