Polska Alternatywnie #18

Wiosnę można już poczuć tu i tam. Poczuć można również klimat nowych utworów, które zebraliśmy dla Was do posłuchania w marcu (z lekkim opóźnieniem – w kwietniu). Mamy nadzieję, że każdy znajdzie na naszej playliście coś dla siebie!

Rubens – Nie potrzeba dziś nam

Kiedy Rubens pisał „Nie potrzeba dziś nam” na pewno nie był świadomy tego, że utwór nabierze zupełnie nowego znaczenia w związku z wybuchem wojny w Ukrainie. Jak sam powiedział, pisanie tej piosenki było dla niego sposobem ucieczki od wszechogarniającego chaosu spowodowanego przez pandemię. Ten kawałek to bardzo chwytliwa mieszanka Arctic Monkeys, Tame Impala oraz Radiohead! Koniecznie sprawdźcie!

Byty – Czule

Ten numer odkryliśmy przypadkiem, szukając nowych dźwięków na Spotify  – i od razu nas kupił! Transowy, taneczny a zarazem nieoczywisty beat pięknie komponuje się z barwą głosu wokalistki. Warto dodać, że już niedługo zespół Byty udostępni swój debiutancki album, który na pewno zapowiada się dobrze.

Niezdecydowani – tak zwyczajnie

Można było myśleć, że damsko-męskie duety muzyczne w Polsce osiągnęły już swoje apogeum. Nic bardziej mylnego. Udowadnia do formacja Niezdecydowani w utworze „tak zwyczajnie”. Ten spokojny, odprężający numer utrzymany w minimalistycznej stylistyce pozwala zapomnieć na chwilę o trudach codzienności. Piosenka idealnie przypomina o tym, co powinno być w życiu ważne i że warto się cieszyć z najmniejszych rzeczy. Niezdecydowani zdecydowanie wiedzą, jak trafić do słuchacza.

Jakub Skorupa – Koledzy

Podobnie w spokojne klimaty zabiera nas Jakub Skorupa w utworze „Koledzy”. Niespieszna linia basowa i delikatnie rozlewająca się gitara może sugerować, że mamy do czynienia z miłym numerem. Niech was jednak nie zmyli chillowy klimat w warstwie muzycznej – tekst jest gorzkim portretem społeczeństwa dzisiejszych czasów. Jakub Skorupa celnie punktuje materializm i konsumpcję, przypominając tym samym, że skończenie uni i mazda w leasingu to jeszcze nie wszystko w życiu.

Bryll – John Dzikus

“John Dzikus” to utwór będący kolejnym singlem, który zapowiada album zaplanowany na wiosnę tego roku. Jest to zdecydowana alternatywna muzyka rockowa, w której pojawiają się nienarzucające, ale bardzo wciągające brzmienia à la Hammond. Bridge jest mocną częścią w kompozycji i za każdym razem czekamy na niego z niecierpliwością. Rytmika dopełnia utwór budując w nim napięcie, zaś efekty i partia gitarowa dają przyjemną przestrzeń.

Posłuchaj naszej playlisty na Spotify i koniecznie ją zaobserwuj, by być na bieżąco z muzycznymi nowościami!