Polska Alternatywnie #11

W sierpniu mieliśmy przyjemność wybrać się na Festiwal Scyzoryki w Kielcach. Lineup tegorocznych artystów obfitował w niesamowicie różnorodne brzmienia – postanowiliśmy w dużej części naszą sierpniową playlistę poświęcić właśnie Scyzorykowym artystom, ale w naszel playliście nie zabraknie też pozafestiwalowych premier, które długo gościły w naszych głośnikach!

Kolumbia – Przetańczmy

Chłopaki na maksa zaczarowali mnie swoim koncertem na Scyzorykach. Uwielbiam takie British-Rockowe brzmienia i enegię, którą dzielą się na scenie. Piosenki Kolumbii przepełnione są dźwiękami, które chwytają za serducho. Poruszają nostalgiczne struny i ładują baterie lepiej niż espresso. Barwa wokalu Tomka Sierpińskiego (wokal, gitara) bardzo przypomina mi ciepło głosu Artura Rojka, natomiast nie zamykałabym go w tej szufladce na długo. Chłopaki po prostu robią swoje i robią to dobrze. Serdecznie polecam!

Sabina Szewczyk – Lupa

Jak się okazało – z Sabiną jak i z gitarzystą Krzysztofem Mandryszem mieliśmy okazję spotkać się w 2013 roku podczas Zimowej Giełdy Piosenki w Opolu. Sabina była wtedy managerką zespołu Grawitacja, w którym grał Krzysztof. Ich zespołowe drogi jednak się rozeszły i Sabina z Krzyśkiem poszli własną drogą – za co mega propsuję! Co było dla nas wszystkich ogromnym zaskoczeniem, koncert na Scyzorykach był dopiero ich drugim koncertem pomimo kilkuletniej działalności, bowiem pierwszym teledyskiem Sabina podzieliła się już 5 lat temu. Mocno trzymamy kciuki aby grali jak najwięcej – bo na żywo, w pełnym składzie materiał brzmi jeszcze bardziej hipnotyzująco i znacznie energetyczniej niż na płycie. Subtelny głos Sabiny w bardzo ciekawy sposób łączy się z elektroniką i elektrycznymi gitarami (koncertowo). Sceniczny vibe Sabiny bardzo przypomina mi mistycyzm którym na scenie dzieli się Mela Koteluk – tak bezwiednie rzucam – dla osób które lubią mieć jakiś punkt odniesienia! Polecam uwadze!

Patryk Szczepanik – Na pamięć

„Na pamięć” to świetny, energetyczny utwór, dzięki któremu każdy oderwie się od szarej rzeczywistości. Dzięki miłym brzmieniom gitary elektrycznej, akustycznej i pianina Patryk stara się utrzymać klimat poprzedniego singla „Pogoda na sen” wyświetlonego w YouTube już 35 tysięcy razy. Jak mówi Patryk „Lubię w nim to, że ma taki wakacyjny vibe i prosty do zapamiętania refren, dlatego zdecydowałem się na wypuszczenie go w sierpniu, razem z premierą albumu”. Z pewnością jest to najtrafniejsza rekomendacja artysty.

Magda Ruta – Świateł Mruganie

Magda Ruta rozpoczyna nowy rozdział swojej muzycznej kariery. Już nie pod szyldem Fonobo – w sierpniu podzieliła się singlem „Świateł mruganie” do którego powstał również teledysk. Pozytywnie zaskoczyła mnie melodia wokalu i niebanalne rozwiązanie zwrotki. Utwór jest bardzo spójny z piosenkami z debiutanckiego albumu Magdy „Nie wiem czy będę”, w którym pełno vintage’owych brzmień gitar i ciepłych synthów. Trzymamy kciuki za niezależną ścieżkę którą postanowiła obrać artystka, będziemy obserwować z zaciekawieniem.

Helaine Vis – Ice

Nieczęsto robimy takie anglojęzyczne wyjątki w naszej playliście – ale Helaine to polka z krwi i kości – choć brzmi mega zachodnio. „Ice” to trzeci singiel którym artystka zapowiada swój debiutancki album “Pretty Cliché”, który już w październiku ukarze się nakładem niemieckiej wytwórni Berlin label Springstoff. Mocno trzymamy kciuki!

Posłuchaj naszej playlisty „Polska Alternatywnie” na Spotify – nie zapomnij dodać jej do ulubionych!