Polska Alternatywnie #8

Maj obfitował w muzyczne odkrycia, którymi najwyższy czas się z Wami podzielić! W tym miesiącu ponownie kilku artystów którzy znaleźli się na naszej playliście poznaliśmy w Inkubatorze Tak Brzmi Miasto w którym uczestniczymy w tym roku w poszukiwaniu inspiracji, wiedzy i muzycznych kontaktów!

Antonina – Wal się

„Wal się” to pierwszy singiel zapowiadający debiutancki album Antoniny. Z Antoniną mogliście się już zapoznać w naszej kwietniowej playliście, na której okładce znalazła się ta niesamowicie barwna artystka. „Wal się” to prawdziwy banger, energetyczny bas, agresywna stopa, orientalne brzmienia synthów, wymowny tekst, a hipnotyzująca barwa głosu Antoniny sprawia, że nie da się przy tym numerze siedzieć bez ruchu! Polecamy gorąco Waszej uwadze twórczość Antoniny, odwiedzajcie również jej social media, ostatnio często udziela się na Tik Toku!

Polaczek – Koniec Świata

Polaczek – czyli Robert Przybysz, tworzy muzykę mocno gitarową, rockową. Chociaż każdy następny singiel różni się od poprzedniego, mi na myśl „Koniec Świata” przywołał mi moją ukochaną płytę Zalef’a – „Pistolet” w której zasłuchiwałam się w gimnazjum. Ten utwór, który jest drugim singlem Polaczka umieściłam tu ponieważ poza warstwą muzyczną i tekstową (szlachetne, polskie i w punkt) totalnie kupił mnie swoimi teledyskami! Sprawdźcie koniecznie „Koniec Świata” ale i „Żelbeton”!

Mapa – Przejdź do pozycji dziecka

Jakby ktoś potrzebował włożyć mapę do znajomej szufladki to umieściłabym ją gdzieś pomiędzy Die Antwoord, Aurorą, Björk i Hayley Williams z ostatniej solowej płyty. To moje subiektywne skojarzenia, bardzo zresztą dla mnie pozytywne. Jestem wielką fanką wizerunku wokalistki – Magdy Pasierskiej, jest bardzo wyrazisty i pomaga wprowadzić się słuchaczowi jeszcze bardziej w mistyczno-klubowy klimat ich muzyki. Ich najnowszy singiel „No one” na który trafiłam totalnym przypadkiem na którejś youtube’owych playlist brzmiał tak zachodnio (a Magda ma tak spoko angielski) że na chwilę pomyślałam sobie WTF, przecież włączyłam playlistę z polską muzyką! Serdecznie polecam ten projekt Waszej uwadze!

Monsieur Premiere – Późno Chodzimy Spać

“Późno chodzimy spać” to najnowszy utwór wrocławskiego kwartetu Monsieur Premiere, zapowiadający nadchodzące wydawnictwo. „Dekadencka celebracja nocy oraz przyjemności i niebezpieczeństw, które za sobą niesie”- Tak piszą o swoim najnowszym singlu.

To z powodzeniem mógłby być kolejny hymn Męskiego Grania. Nonszalancka, niemal Organkowa barwa głosu wokalisty, siarczyste, chrupkie gitary i snujący się, ale zdecydowany beat perkusji. Lubię takie klimaty, aż czuję w powietrzu unoszący się dym papierosów w muzycznym klubie i rozbujaną publikę, jak za starych dobrych czasów. Utwór zarejestrowano na setkę w styczniu 2021 r. pod dowództwem Vojto Monteura w Szkole Muzyki Nowoczesnej we Wrocławiu. Słuchajcie koniecznie!

Mikser – Raport (prod. Ńemy)

Na naszej playliście jest to pierwsza propozycja rapowa. Nie będziemy się rozpisywać, po prostu posłuchajcie jakie to dobre!