Polska Alternatywnie #7

Kwietniową playlistę postanowiliśmy poświęcić artystom, którzy biorą udział w tegorocznym Inkubatorze – czyli warsztatach muzycznych Tak Brzmi Miasto. Mamy dla Was prawdziwe perełki!

hai – W powietrzu

„O swojej muzyce mówią, że to cyrk i konfetti deszcz. Uwielbiają żonglować stylami, konwencjami i słowami. Każdy ich utwór jest inny, a nad całością unosi się delikatna mgiełka absurdu i abstrakcji. Pogodno i Ścianka doczekały się właśnie godnych następców – pochodzą z Lublina i nazywają się Hai” – tak możecie przeczytać o nich w Teraz Rock’u

Bardzo lubię takie przestrzenie i pogłosy. Lubię gdy piosenka mnie wciąga i odciąga od rzeczywistości. hai nie boi się instrumentali i nie trzyma w hitowych ramach zwrotka-refren-zwrotka-refren.

„W powietrzu” to pierwszy singiel którym podzielili się w sieci w 2019 roku, którym zapowiadali album „Dzwoń po nadzór” wypuszczony 2020 roku. Ja usłyszałam go po raz pierwszy dziś, dzięki Inkubatorowi. To najlepszy dowód na to, że w Polsce mamy górę pięknej, szlachetnej muzyki o której istnieniu nawet nie zdajemy sobie sprawy. Warto się rozglądać!

Älskar – Sztuczne Ognie

Tworzona przez Älskar muzyka plasuje się na pograniczu alternatywy oraz indie folk. Sama nazwa zespołu oznacza po szwedzku “kocham”, ponieważ ich utwory mają nawiązywać baśniowych motywów Skandynawii i fascynacji śnieżnymi, melancholijnymi opowieściami.

„Sztuczne Ognie” to hipnotyzująca ballada z delikatnym, trafiającym w czuły punkt głosem wokalistki. Niepokojąca solówka gitarowa na końcu utworu na chwilę wytrąca z równowagi i zostawia historię w niedopowiedzi – lubimy takie zabiegi!

Serca x Antonina – Cukier

Serca to duet elektroniczny w składzie Radek Baranowski i Kamil Jagiełło. Artyści na co dzień tworzą muzykę alternatywną i… punk rockową. Ich wspólnym językiem jest język bitów, onirycznych sampli i brzmień syntezatorowych.

Do współpracy Antoninę – wokalistkę i producentkę, która dała się już poznać singlem „Czar” wypuszczonym we współpracy z Fonobo, ale także „Słowa” i „do you?” którymi podzieliła się na swoim kanale youtube.

Z tej współpracy powstał „Cukier”, a tuż po nim cała EP – którą nawiasem mówiąc bardzo Wam polecam uwadze – razem z „Cukrem”, szczególnie przypadł mi do gustu utwór „Fala”, dlatego dorzucam oba tracki do kwietniowego playlisty, bo mogę i … nie mogę się zdecydować! Sztos!

Noli – Na starcie

Noli to niesamowicie pozytywna postać, pełna dobre energii którą zaraża! Bardzo polecam Wam sprawdzić jej TikToka! Noli pisze piosenki z błędami ortograficznymi – dobrze ją rozumiem, bo sama mam ogromny problem z ortografią, dlatego co dzień gdy coś piszę, dziękuję za słownik w aplikacjach!

„Na starcie” to utwór pochodzący z jej debiutanckiego krążka, który stworzyła z pomocą swoich przyjaciół muzyków, na codzień tworzących zespół Fox in the Box. Na ponad tydzień zamienili dom na studio i stworzyli jedenaście na prawdę godnych uwagi piosenek, podoba mi się ta surowość i prawda płynąca z każdej kompozycji, samo życie! – słuchajcie koniecznie!

Filip Mizia – Pije do Lustra

Filip jest singer-songwriterem, jego muzyka jak sam mówi jest eklektyczna o hip-hopowym vibe i elektronicznym brzmieniu – co moim zdaniem serio trafia w punkt tego co usłyszymy w jego piosenkach!

Bardzo podoba mi się energia w tym numerze, rośnie i opada, by znów zaskoczyć swoją intensywnością – emocjonalnie zaangażowany wokal, rapowane, momentami krzyczane zwrotki i bardzo ciekawa warstwa muzyczna!

”Utwór powstał na podstawie moich wspomnień, demonów z przeszłości, o których przypomniał mi mój przyjaciel, podczas rozmowy telefonicznej. Nie rozmawialiśmy ze sobą od kilku lat, w tym czasie moje życie zmieniło się diametralnie a jego pozostało takim samym.” – mówi Filip

Posłuchaj naszej playlisty na Spotify i koniecznie ją zaobserwuj, by być na bieżąco z muzycznymi nowościami!